websuport vrch

mar 012014
 

Už pár rokov je na trhu. Najnovší trend, ktorý nie je u nás legálny, a predsa je ľahké ju získať. Stojí síce dosť peňazí, ale v dnešnej dobe to u väčšiny, teda aspoň podľa priemeru, nerobí veľký problém kúpiť si ju. Droga známa aj ako cannabis, tráva, marihuana, konope… Jednoducho, neobyčajná rastlina s neobyčajnými účinkami.

      História marihuany sa datuje už v neolite, kde si skupiny prvých ľudí začali budovať svoje teritóriá a s konope sa stretávali bežne (ako my dnes s púpavou). Bola to divoko rastúca rastlina. Prvenstvo v pestovaní konope je pripísované Číne počas mladšej doby kamennej. Číňania začali marihuanu produkovať vo veľkom ako pomôcku na rybárske siete alebo na výrobu lán a šiat. Zrná konope využívali Číňania taktiež ako ryžu alebo sóju. Cannabis sa používal a dodnes aj používa v niektorých odvetviach medicíny.

   Vedci postupom času zistili, že konope po spotrebovaní človekom má veľmi zaujímavé účinky na organizmus. Neskôr táto rastlina bola vyhlásená za nelegálnu drogu. Počas vývoja spoločnosti však táto téma nadobudla iný smer, a to taký, že marihuana začala byť v niektorých štátoch sveta legálna.

Na Slovensku ostala “tráva” ilegálna. Aj keď opatrenia v krajine sú ohľadom tejto veci vysoké, pre množstvo mladých ľudí nie je problém porušiť zákon, zohnať si nejakú tú šišku a ubaliť joint. Na internete sme v neustálom spojení s rôznymi informáciami a stránkami o marihuane. Tak prečo sa stále ľudia čudujú, odkiaľ o tom vie ich iba desaťročné dieťa?

Každý z nás už určite počul o ” skvelých zážitkoch” alebo naopak ” o nepríjemnom stave” po užití marihuany. Je to o psychike človeka, čo si pripustí a čo nie, a taktiež aj o placebo efekte. Hodnotíme však ako smutné, že je len málo tínedžerov, ktorí odmietnu túto drogu.

Listy a stonky majú menší obsah aktívnych látok. Šišky obsahujú najväčší podiel v  rámci rastliny. Základná účinná látka v marihuane je δ-9-tetrahydrokanabinol, ktorého vzorec môžete vidieť pod odsekom.

Po vyfajčení jednej marihuanovej cigarety sa dá preukázať 40%-50% THC v bunkových membránach, po 4 – 8 dňoch v krvi,  po 48 – 138 dňoch v tukovom tkanive a vo vlasoch. Pri pravidelnom užívaní sa účinná látka THC hromadí v organizme a spôsobuje poruchy rastu, zníženú kapacitu vnímania, náladovosť, dezorintáciu, halucinácie a v niektorých prípadoch aj smrť, aj keď väčšina ľudí je presvedčená o tom, že táto droga nie je smrteľne nebezpečná.

Existuje veľa článkov o marihuane, ktoré sú proti nej, ale aj za ňu. Niektoré sú neutrálne, iné zas poučujú. Je len na človeku, ako ľahko sa nechá ovplyvniť, či sa dobrovoľne zaradí do radu ľudí, ktorí marihuanu preferujú alebo nie.  A na to netreba žiadne články a ani nič podobné, na to treba len rozum a svedomie človeka.

Text: Frederika

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Pohodlne a za málo peňazí!Pohodlne a za málo peňazí! TRNAVA. Konkurenčný boj o cestujúcich začne už o pár dní. Na jednej strane máme bezplatné cestovanie detí, študentov a seniorov vo vlakoch ZSSK. Na druhej zase pohodlie a nízke ceny […]
  • Druháci tento semester stážovaliDruháci tento semester stážovali TRNAVA. Letný semester na FMK už tradične patrí odbornej praxi. Študenti 2. ročníka bakalárskeho štúdia povinne absolvovali 10-dňovú stáž v mediálnom prostredí. Praxovali v regionálnych […]
  • Pozvánky od 6. 4. 2015 do 12. 4. 2015Pozvánky od 6. 4. 2015 do 12. 4. 2015 Týždeň po sviatkoch nie je až tak bohatý na akcie ako sme zvyknutí, no predsa len je tu pár vecí, ktoré by ste si tento týždeň nemali nechať ujsť. V stredu 8. 4. 2015 o 18.00 vás mladý […]
  • FMK za krajší úsmevFMK za krajší úsmev Trnava. Každý z nás túži mať žiarivý úsmev Hollywoodskej hviezdy a keď sa nedarí, jednoducho to zvalíme na genetiku, veď starká mala zlé zuby. Ale tá za to určite nemôže, ako ste sa dnes […]
  • Aj pekná blondína môže byť inteligentnáAj pekná blondína môže byť inteligentná TRNAVA, Jama. Hoci sa v médiách pohybuje už od strednej školy, trémy sa  ešte nezbavila. Svoju prácu robí s radosťou a nepovažuje ju za kariéru a necíti sa ani na vlastnú reláciu. Na to, […]