okt 012013
 


TRNAVA. Túto všetkým známu vetu si môže povedať začínajúci fotograf Peter Lančarič, ktorý vďaka svojmu kritickému obdobiu uskutočnil prvú, a určite nie poslednú, výstavu vlastných fotografií s názvom Schody na rohu 
ulice v trnavskom antikvariáte dňa 29.10.2013.

 

Moja prvá návšteva antikvariátu bola dosť neobyčajná, no aj napriek tomu zaujímavá a príjemná. Hneď po príchode som zbadala pár ľudí, ktorí pripravovali občerstvenie. Domyslela som si, že sú to kamaráti hlavnej postavy tohto príbehu, Petra Lančariča.

DSC_0784

Bolo niečo po 18 hodine, keď všetci návštevníci (a veru, že ich nebolo málo) stíchli a počuť bolo len Petru Cepkovú. Ako sama povedala, mala dosť trému, ale aj napriek tomu jej úvodná reč bola osobná a vystihujúca jeho emotívnu tvorbu. K slávnostnému otvoreniu patrilo aj hudobné vystúpenie Zuzky Kramplovej a Johnyho Nováka, ktoré bolo pre mňa dosť silným umeleckým zážitkom a dodalo všetkému tú správnu atmosféru, čo bolo Peťovým cieľom. Napokon nás privítal aj sám Peter Lančarič, ktorý nerozprával siahodlhé otváracie reči, no neskôr bol ochotný sa s každým osobne pozhovárať.

DSC_0778Ja som si fotky obzrela hneď na začiatku (poviem vám, niektoré boli naozaj dosť intímne a osobné, aspoň ja som to z nich cítila) a tak som po otvorení načúvala rozhovoru Peťa a kolegýň redaktoriek z rádia, kde som sa čo-to dozvedela o Peťovi. Projekt Schody tvoril vyše roka a v konečenom výbere zverejnil na výstave 16 fotografií. povedal o sebe moho informácií, no mňa najviac zaujala Peťova záľuba v skejtovaní, kde aj začínal fotiť a dokonca tento šport fotí najradšej zo všetkého. Na otázku, čo bolo jeho inšpiráciou, sme dostali jednoduchú odpoveď: „Kríza a zlé obdobie.“ Ťažké autorove obdobie mu dopomohlo k zachyteniu úžasných detailov každodenného života pomocou analógového fotoaparátu. A tak porekadlo „všetko zlé je na niečo dobré“ potvrdilo svoju pravdivosť. V súčasnosti má už rozrobené nejaké nové projekty, ktoré by chcel verejnosti predstaviť v roku 2014 aj v podobe podobných výstav.  Držím mu palce, aby ho práve táto výstava na netypickom mieste „vystrelila“ do sveta, možno aj zahraničných, fotografov.

Text a foto : Alexandra Bartlová

Karin Kubíková

Pozitívnym prístupom som si prešla päťročnou cestou aj (šéf)redaktorky. Rádio bolo pre mňa na FMK tou najlepšou voľbou.

Viac zaujímavých článok z nášho webu