okt 162012
 

Pätnásť rokov od založenia našej alma mater  si zaslúži pozornosť. O to viac, že okrúhle výročie vyšlo práve na rok zasvätený vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi. 


Súsošie odhalené !
TRNAVA
. V pondelok 15.10.2012 to na Námestí Jozefa Herdu naozaj žilo. Od rána bol pripravený bohatý program nielen pre pedagogickú časť univerzity, ale aj pre nás – študentov. Po slávnostnej svätej omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa nasledovalo oficiálne odhalenie súsošia solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda. Celú ceremóniu sprevádzal trnavský mužský robotnícky spevokol Bradlan, ktorý svojím prevedením staroslovienskeho Otčenáša spôsobil mnohým zúčastneným zimomriavky. Po príhovore rektora našej univerzity, v ktorom zdôrazňoval cyrilo-metodskú tradíciu nasledoval akt, na ktorý všetci tak dlho čakali. Súsošie, vytvorené z patinovaného epoxidu, spoločne odhalili rektor UCM Jozef Matúš, primátor mesta Trnava Vladimír Butko, predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová. Umelecký dojem celej udalosti dodal prednes Proglasu v podaní Božidary Turzonovovej. Repliku súsošia, ktorého originál stojí na nádvorí Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, posvätil apoštolský administrátor biskup Ján Orosch.

Oslavy oficiálne pokračovali v Hoteli Holiday Inn, kde prebiehala celodenná konferencia. Zúčastnil sa jej aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Ten získal od Vedeckej rady UCM čestný doktorát. Naša univerzita nezabudla ani na študentov, pre ktorých bol pripravený veľmi pestrý a zaujímavý program.

 Oslavy v duchu improvizácie a umenia
Čo viac symbolizuje študentov UCM ako populárna improvizačná súťaž Shoswowichka? Presne tá nemohla na päťnástinách „úceemky“  chýbať.  Takmer šesť hodín zabávali študentov protagonisti svojím improvizačným talentom, a tak sa Kino Oko po dlhej dobe opäť ozývalo smiechom. Okrem nováčikov sa v poradí deviatej Showšovičke predstavili aj staré tváre FMK ako Miro Ardon, Radka Buricová či Maťo Stropko.
Tesne po 17. hodine sa Kino oko zahalilo do tmy, aby sa hlúčik divákov ponoril do divadelného predstavenia Tri sestry. Veľmi náročnú Čechovovu hru stvárnilo naše univerzitné divadlo s prehľadom a eleganciou, za čo zaslúžilo neuveriteľný potlesk.

Oslavuje sa až do rána
Asi najpopulárnejšou časťou celého programu bol Party stan, v ktorom sa všetci mohli posilniť pivom, kofolou či iným pre študentský život typickým nápojom. V stane vládla naozaj dobrá nálada a bolo tu cítiť uvoľnenú atmosféru. Škoda len, že Party stan nie je súčasťou UCM počas celého roka.
Zlatým klincom osláv bola jednoznačne Univerzitovica v diskoklube Relax. Za symbolickú sumu jedno euro, sme sa zabávali do skorých ranných hodín a ešte dlhšie. Počas celého večera  sme sa mohli zapojiť do súbojov jednotlivých fakúlt, tancovať gangnam style  a sledovať Nožnicovorukého Edwarda.

Text: Magda Švecová, foto: Katarína Acélová, Silvia Turcerová

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu