Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnava sa stala na 6 týždňov mestom vychádzajúceho slnka

Napísal na 11. marca 2014

1912363_291732837641444_34972190_nUrčite ste už čosi počuli o našom aktívnom trnavskom AIESEC-u, vďaka ktorému majú študenti možnosť absolvovať rôzne pobyty v zahraničí. Okrem stáží táto študentská organizácia celoročne pripravuje aj mnoho iných eventov a prednášok. Nedávno sa napríklad uskutočnila prednáška Get ready for career (ako si správne napísať životopis) či stretnutie kultúr Global village (kde sa prezentovali stážisti z Ukrajiny, Indonézie, Japonska a Brazílie).

Soyoka Ohashi je 20-ročná stážistka z Japonska, ktorá na Slovensko prišla prostredníctvom študentskej organizácie AIESEC. Vzhľadom na jej oduševnené nadšenie pre východnú Európu súdime, že sa jej tu veľmi páči. „Vždy som chcela vidieť kus východnej Európy a konečne sa mi splnil sen. Veľmi rýchlo tých 6 týždňov ubieha,“ priznáva.

Nie je priamo z hlavného mesta (Tokia), býva v Kyote a tam aj študuje. Dúfa, že raz z nej bude učiteľka. Naše slovenské školy a mestá sa jej veľmi páčia: „ Každý víkend ideme s Kanye (stážistka z Brazílie) do iného mesta. Chcem navštíviť najmä hlavné mestá susediacich krajín. Bola som v Bratislave, vo Viedni a v Prahe, ale určite sa ešte chystám do Budapešti a aj do nejakých pekných slovenských miest. Plánujem Trenčín, možno Nitru.“ Na otázku – ktoré z doterajších miest sa jej najviac páčilo, bez zaváhania odpovedá: „Prechádzka po historickej časti Prahy bola nádherná! Nikdy nezabudnem na Karlov most a tisícky turistov.“

soyokaPrekvapilo nás, že toto nebola jej prvá návšteva starého kontinentu. Minulé leto bola s priateľmi v Barcelone. Povedala si, že sa do Európy ešte musí vrátiť, čo sa jej vďaka AIESEC-u aj podarilo.

Usmiata a spokojná Soyoka dlho rozmýšľala nad otázkou, čo jej najviac z domova chýba. Po chvíli rozmýšľania však priznala, že ryža. „Nečakala som, že na Slovensku tiež predávajú na každom kroku ryžu,“ smeje sa, „ale predsa len tá naša je iná a som na ňu zvyknutá. Z domu som si zobrala len 3 sáčky, tak teraz musím prísť na chuť aj tej slovenskej.“ Okrem ryže si dlho zvykala aj na kúpeľne. V Japonsku majú všetci obrovské priestranné kúpeľne, čo nám ukazovala aj v stručnej prezentácii o jej krajine.

Japonsko a Slovensko sú dve úplne odlišné krajiny. Soyoka sa ale teší z našich (ževraj) nízkych cien, ktoré máme v obchodoch. „U nás je jedlo oveľa drahšie,“ konštatuje.

V Trnave prostredníctvom konverzačného kurzu Tea at 5 o’clock učí štyrikrát do týždňa slovenských študentov po japonsky. Konverzačný kurz funguje už od začiatku letného semestra a narozdiel od zimného, počas ktorého sa vyučovali len hodiny angličtiny, sa teraz tešíme aj zo základov japončiny, ktoré nás učí spomínaná vždy usmiata Japonka.

Japonské (aj anglické) kurzy prebiehajú dvakrát do týždňa a jedna hodina má 90 minút. Počas 90 minút sa stihnete dozvedieť vždy niečo nové o kultúre krajiny (o jedle, športoch, mestách, architektúre), prejsť si základné frázy (pozdravy, číslovky, farby, poprípade to, čo vás zaujíma) a neodeliteľnou súčasťou hodiny sa stala aj jednoduchá kartová hra. Na kartičky Soyoka napíše novonaučené japonské slovíčka, potom ich rozloží po stole a už záleží len na našej naučenosti a rýchlom postrehu. Keď Soyoka vysloví nejaké slovíčko po anglicky, my musíme rýchlo nájsť kartičku s japonským prekladom. Kto ich má po skončení hry najviac, vyhráva. Keďže sa kurz volá Tea at 5 o’clock nemôže chýbať aj prestávka na horúci a chutný čaj počas hodín.

Kurzy sú už teraz v plnom prúde, ale nepochybujeme, že niečo podobné sa bude diať aj nasledujúci semester. Preto (ak by si sa aj ty chcel naučiť niečo nové po japonsky, alebo si zdokonaliť angličtinu) sleduj stránku AIESEC-u, aby si sa stihol nabudúce včas prihlásiť.

Text: Karin Fronková