júl 112011
 

Hoci Pohoda nie je len hudobným festivalom, práve muzika je jadrom celého podujatia a aj tentokrát návštevníkom vliala toľko sily, že počas troch dní dokázali fungovať na langošoch a pri presunoch medzi pódiami prechodili kilometre, vytancovali tisíce kilojoulov a stačili im aj štyri hodiny spánku.

Farebné náramky, výhľad na letisko, okolo vás ľudia s batohmi, nehorázna horúčava, obrie pódiá a stany krátko po otvorení areálu. Pätnásty ročník Pohody s prívlastkami „najlepší line up“ a „prvýkrát vypredaná v predpredaji“ vyzeral tak ideálne ako každý predchádzajúci. Ideálne aj dopadol, v programe vystúpili všetci účinkujúci, väčšina headlinerov zažiarila alebo o svojom vystúpení minimálne vyvolala diskusiu.
Vo štvrtok o ôsmej sa v O2 stane predviedla prvá hudobná zostava festivalu All Stars Open Band. Kto hádal, že si v nej zahrajú členovia slovenských kapiel Hex, Le Payaco alebo Para, tušil správne. Elita zahrala prerábky od Kinks, Oasis, Cure ale napíklad aj Podvod od Slobodnej Európy spolu s lídrom našej legendy Whiskym.
Pred koncertom Mobyho prebehla tlačová konferencia, na ktorej sa hudobník zdržal pomerne dlho a v pohodlnej sivej mikine „Pohoda festival“ochotne odpovedal na otázky. Dozvedeli sme sa niečo o jeho hudobnom vývoji a neláske k salse. Moby pôsobil veľmi priamočiarym a triezvym pohľadom aj na hudobný biznis. „Môj život je skutočne venovaný hudbe a inšpiráciou je pre mňa muzika samotná,“ vyjadril sa interpret. Zároveň dodal, že sa nesnaží zásadne prichádzať s niečím novým a tešia ho aj remixy vlastných skladieb, o ktoré sa postarajú iní dji.
Samotné vystúpenie bolo nabité hitmi a známymi singlami z obdobia zlatej éry na prvý pohľad nenápadného New Yorčana, ktorý však po vystúpení na pódium vyžaroval dostatok energie pre dav poslucháčov. Pred záverom si Moby dovolil v dvoch skladbách návrat ku koreňom v podobe techna, čo niektorí zmätení návštevníci neocenili, no takto podal interpret obraz o skutočnom priereze svojou tvorbou.
V piatok podvečer na festivale vystúpili britskí Islet, ktorých sme avizovali v článku pred Pohodou. To, čo sme videli na pódiu sa líšilo od akýchkoľvek predstáv. Piati členovia nešetrili svoje nástroje ani komorný stan Európa, kde sa konala ich šou. Pri pohľade na nich ste mali pocit, že sú im cudzie akékoľvek hudobné konvencie, postupy a v prípade hľadania príjemného oddychového koncertu na načerpanie síl na blížiaci sa večer , ste veľmi neobišli.
Presne o desiatej sa začalo vystúpenie Pulp, pre mnohých vrchol celej Pohody. Nesklamali a potešili aj tých, ktorí sa na nich vybrali len zo zvedavosti (áno, boli aj takí). Zahrali Disco 2000, Mishapes, This Is Hardcore, Common People, toto všetko odznelo a počas prestávok medzi skladbami bol frontman Jarvis štedrý na historky a ocenili sme aj jeho snahu o slovenčinu.
Sobota večer patrila MIA, Portishead a Beirut. Vystúpenie MIA otvorila videoprojekcia, na ktorej sa striedali obrazy tradičných juhoázijských motívov pripomínajúce Bollywood,ruže, zbrane a a mnohí ju považovali za nevkusnú prehliadku gýču. Iní túto vizuálnu zložku dekódovali ako postmodernizmus súčasnej pop kultúry berúc do úvahy nadhľad a vtip. MIA si približne z desiatky návštevníkov urobila tanečníkov, ktorí sa pri nej na záver koncertu zabávali na pódiu. Divočina, energia, farby a blesky fotoaparátov, takto vyzerala šou interpretky zo Srí Lanky.
Beirut hrali o čosi pokojnejšie, skupina mladíkov navodila atmosféru, na ktorú si predtým rozvášnený dav musel privyknúť, a tak zneli tóny inšpirované slnečným Balkánom pod nočnou oblohou.
Portishead sa úlohy headlinera zhostili rovnako zodpovedne ako všetky veľké mená. Magická atmosféra, speváčkin hlas a elektronické tóny po rozpálenom dni pôsobili aj niekoľkotisícovej mase intímne.
Človeku je na Pohode ľúto len to, že nemá viac energie, aby si dokázal vychutnať aj neskoronočných a skororanných interpretov. Niektorí zvládajú aj to, ale na druhej strane máte potom problém s rozpamätaním, čo ste kedy a s kým videli. Dokážete si povedať len to, že Pohoda ako celok opäť raz stála za to.

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Je najväčší a najlepšíJe najväčší a najlepší Okrem toho, že to je najväčší festival na Slovensku, tak minulý víkend oslávil svoje 20. výročie. Počas dní 7. – 9. júla otvorilo letisko v Trenčíne svoje brány pre viac ako 30 000 […]
  • Domáce tímy ovládli zápasy v 16. kole Tipsport LigyDomáce tímy ovládli zápasy v 16. kole Tipsport Ligy 16. kolo Tipsport ligy prinieslo ďalších päť zaujímavých zápasov. Medzi najzaujímavejšie zápasy v tomto kole patril zápas v Nitre, ktorá hostila druhý tím tabuľky HC Košice. Taktiež […]
  • Povstaňte a tancujte na Uprisingu!Povstaňte a tancujte na Uprisingu! Štvrtý ročník opäť prinesie mená svetovej reggae, hip-hop či latino scény. Na tom istom mieste na Zlatých pieskoch dva dni divokej čiernej jamajskej, pestrej európskej i domácej slovenskej […]
  • Svetové diamanty na Zlatých pieskochSvetové diamanty na Zlatých pieskoch Základné informácie o tomto ročníku Uprisingu sme vám už priniesli, poďme sa pozrieť bližšie na program a vypichnúť mená, ktoré zaujali našu redakciu.
  • HIP…Čoo? HIP HOP….Čoo? HIP HOP ŽIJE! HIP…Čoo? HIP HOP….Čoo? HIP HOP ŽIJE!     Najväčší festival česko-slovenskej hip hopovej scény je späť! V piatok 26.6 2015 odštartuje na Zlatých pieskoch najlepší festival tohto žánru – HIP HOP ŽIJE! Brány sa otvoria o 15:00. […]

  4 394 komentárov to “Tri dni audio energie”