mar 242013
 

TRNAVA. Vo štvrtok 21. marca sa opäť uskutočnila Študentská kvapka krvi. Akcia, ktorá sa konala už po štvrtýkrát, sa stretla s veľkým záujmom. Chodbu hlavnej budovy Univerzity sv. Cyrila a Metoda zaplnilo množstvo študentov, z ktorých sa každý chcel – ako hovorí názov kampane – stať hrdinom.

IMG_1849Pracovníci Národnej transfúznej služby mali od skorého rána plné ruky práce. Okrem záujemcov, ktorí sa registrovali vopred, prišli aj študenti, ktorí elektornický dotazník nevyplnili. Preto bola účasť prekvapením aj pre organizátora Ľuboslava Blišáka.

“Vždy je potrebné sa najskôr zaregistrovať do registračného formulára, aby sme odhadli účasť. Tieto údaje potrebujeme koordinovať s Národnou transfúznou službou, pretože krv treba spracovať čo najrýchlejšie.”

Počet záujemcov sa nakoniec vyšplhal na číslo 46. Z nich však vyradili jedenástich, ktorí boli pre darcovstvo nevhodní. Podľa lekárky išlo najmä o dievčatá, ktoré mali málo železa, alebo nespĺňali iné zdravotné kritérium. V takejto situácii by bola transfúzia krvi pre prípadného príjemcu riziková. Dobrý skutok sa však podarilo spraviť tridsiatim piatim študentom. Veľká časť z nich dokonca darovala krv úplne po prvýkrát.

IMG_1975“Dnes som sa stala prvýkrát darcom krvi. Najprv som nevedela, čo od toho čakať – predsa len ide o väčšie množstvo krvi ako pri klasickom odbere. Nakoniec všetko dopadlo dobre a ja mám vynikajúci pocit.”

“Bol som darovať krv už piaty raz. Mám veľmi dobrý pocit z toho, že niekomu tým pomôžem. Je super, že môžem darovať krv počas školy.”

“Krv som darovala druhýkrát, ale v škole som sa toho zúčastnila poprvý raz. Nebojím sa toho, naopak – teším sa. Darujem preto, lebo chcem urobiť dobrý skutok.”

Mnoho študentov nevie, čo ich okrem ihly a samotného odberu čaká, čo musia splniť a ako sa pripraviť.

“Po zaregistrovaní do registračného formulára, ktorý je k dispozícii na internete, treba hlavne piť veľa tekutín. Vhodné je deň pred odberom zjesť ľahkú a zdravú večeru. V deň odberu je dôležité sa naraňajkovať, ale nie sú vhodné údeniny, mliečne výrobky, mastné jedlá, takisto ani cigarety. Veľmi dôležitý je dobrý spánok, nesmie byť človek po psychickej námahe. Ráno darca vypĺňa zdravotný dotazník, kde uvedie svoj akutálny stav a prekonané ochorenia. Tesne pred konzultáciou sa z prsta odoberá vzorka krvi. Následne zhodnotí zdravotný stav darcu lekárka a rozhodne či bude pripustený k darovaniu, alebo nie.”

Text : Alexandra Mathiasová, foto : Monika Hossová

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • 14 tipov od mladých #fmkpeople ako prokrastinovať!14 tipov od mladých #fmkpeople ako prokrastinovať! Skúškové obdobie všetci dôverne poznáme. Bohužiaľ. Semestrom si prejde každý jeden z nás, absolvujeme zopár písomiek, seminárok a myslíme si, že sme majstri sveta, lebo JAK DOBRE som to […]
  • Katolícka univerzita verí, že akreditáciu opäť získaKatolícka univerzita verí, že akreditáciu opäť získa Popradská pobočka Katolíckej univerzity v Ružomberku stratila akreditáciu v odbore Manažment minulý piatok. Vedenie pedagogickej fakulty zakázalo študentom informovať médiá. Prezident […]
  • Predstavujeme vám 9 statočných z Rádia Aetter.skPredstavujeme vám 9 statočných z Rádia Aetter.sk Na konkurz ich prišlo niečo málo cez 70. Do pomyselného druhého kola postúpilo 40 z nich. Zimný semester a cvičné sedenia s pani Bugošovou, s pánom doktorom Brníkom a so mnou prežilo 15. […]
  • Vo svetle reflektorovVo svetle reflektorov TRNAVA, Skladová ulica FMK opäť dokázala, že je miestom, kde to žije. Tentokrát sa o to postarali študenti 2. ročníka bakalárskeho štúdia odboru marketingovej komunikácie. Pod vedením […]
  • Študenti darovali život inýmŠtudenti darovali život iným Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky (NTS SR) zorganizovali v stredu, 19. novembra 2014, 7. ročník Študentskej […]