júl 012018
 

Karlovarský filmový festival je už v plnom prúde. Jeho prezident Jiří Bartoška odovzdal v prvý večer cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii Krištáľový glóbus. Jeho držiteľom sa stal oscarový herec, režisér, producent, muzikant, multitalentovaný Timothy Francis Robbins. Pre slovenských a českých divákov je herec určite známy z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank.

,,Najskôr som chcel byť kovboj, potom astronaut a nakoniec baseballista. Ale ako posledný zo štyroch detí som si od malička vyžadoval pozornosť tak, že som sa predvádzal.Astronauta a hráča baseballu si už zahral, a ako sám povedal, už mu chýba iba ten kovbojský film.

Ako aj po tých rokoch vníma úlohu vo filme Výkupenie z väznice Shawshank, ktorý je hodnotený ako najlepší film na najpopulárnejšom svetovom filmovom portáli IMDb?

,,Táto úloha bola pre mňa ako požehnanie a trvá to dodnes. Vždy, kedy ma niekto stretne a opýta na Shawshank, dokáže mi to naozaj zlepšiť deň. Existuje veľa dobrých filmov, ktorým sa takáto pocta nedostala, takže som naozaj veľmi rád.”

Vedel už v čase natáčania, že z tejto snímky vznikne výnimočný film?

,,Vedeli sme, že scenár, ktorý spracovávame je naozaj výnimočný. Netušili sme však, ako veľmi tento film zarezonuje v ľuďoch. Popravde, nebol to úspech okamžite po premiére filmu. Ten prišiel až s tým, ako sa začal šíriť medzi viac a viac ľudí skrz videokazety a DVD.

Vo svojom prejave spomínal aj českého režiséra Miloša Formana. Kedysi s ním mal spolupracovať na projekte, no nakoniec sa to nepodarilo. Je možné, že by tento projekt niekedy dotiahol do konca? Zmenilo krátke stretnutie s Formanom jeho pohľad na rozprávanie príbehu vo filme?

,,Miloš Forman natočil niekoľko z mojich najobľúbenejších filmov, akými sú Amadeus alebo Prelet nad kukučím hniezdom. Zo stretnutia s ním som bol veľmi nervózny, pretože bol jeden z mojich idolov. Vždy, kedy sa stretnem s niekým takým, je pre mňa príjemným prekvapením, že ide o skutočne skvelých ľudí. Miloš Forman nebol žiadnou výnimkou. Čo sa týka filmu, na ktorom sme mali pracovať, problém bol v tom, že štúdio, pre ktoré sa film mal natáčať ukázalo Formanovi plagát, ktorý sa mu nepáčil. Štúdio si film predstavovalo inak než Miloš a on skrátka povedal nie. A práve to som na ňom veľmi obdivoval, že dokázal povedať nie a nikdy nešiel pod svoju úroveň kvality.

V stredu bude mať na festivale koncert s vlastnou kapelou. O čom bude spievať?

,,Často spievam skladby, ktoré si aj sám píšem, no občas zahráme aj pesničky iných. Nejde ale o žiadne karaoke, väčšinou si vyberáme neznáme skladby. Viete, hudba je pre nás spôsob slobody a oslavy ľudstva. A dúfame, že sa nám na koncerte podarí vytvoriť úžasnú atmosféru.

Baví ho viac réžia, písanie scenárov, produkcia, divadlo alebo hudba?

,,Najviac ma baví hokej (smiech), no a potom réžia. Viete, robím režiséra v divadle. Mojím šťastím je, že mám vyučenú skupinu hercov, ktorú som sám trénoval. Ak dostanem nápad na novú hru, sú veľmi ochotní mi s tým okamžite pomôcť.

Splnili sa mu všetky životné sny?

,,Určite áno. Mám tri úžasné deti a to je môj splnený životný sen.

Robbins je známy aj tým, že často hovorí veci otvorene a vyjadruje sa aj k politike. Stalo sa mu, že by to priamo ovplyvnilo jeho kariéru alebo život?

,,Túto otázku sa ma pýtajú pomerne často. Viete, keby som bol ticho a nehovoril o veciach, ktoré ma hnevajú, a ktoré sú podľa mňa nesprávne, neviem, či by som bol na seba pyšný.

Pôsobí ako veľmi renesančný človek, je režisérom, hudobníkom, scenáristom, hercom, ešte by pokojne mohol byť aj maliarom. Z jeho slov by ale mohol byť aj politikom. Premýšľal, že by do politiky vstúpil?

,,Rád by som bol maliarom (smiech). Politika je profesia, ktorá ma nikdy nelákala. Hlavným dôvodom bolo asi to, že poznám veľa ľudí, ktorí sa do politiky zapojili a nedopadli veľmi dobre. Naopak som sa stretol s politikmi, ktorí sa snažia pomôcť ľuďom vďaka svojmu miestu v politike.

Aký je jeho postoj ku aktuálnemu hnutiu MeToo?

,,Myslím, že je dôležité vnímať tento problém a hovoriť o ňom, pretože existuje už dlhú dobu. Pokiaľ sa niekto cíti sexuálne ohrozený alebo priamo zneužívaný, malo by sa o tom hovoriť. Nemyslím si však, že by niekto mal stratiť svoju prácu iba pre obvinenie. Ak bol niekto obvinený, stál pred súdom, súd ho uznal vinným a na základe toho stratil kariéru, potom je to spravodlivosť. Samozrejme, história nejedenkrát ukázala prípady, keď zneužité ženy nedokázali na súde svoju pravdu pre moc danej osobnosti.

Včera, v sobotu 30. júna Tim Robbins zahájil večerné premietanie filmu Vykúpenie z väznice Shawshank v karlovarskom amfiteátri. K zážitku nepochybne prispela atmosféra pod holým nebom pokrytým hviezdami. Do letného kina sa na klasiku prišlo pozrieť 2260 divákov.

foto: Jakub Kňažko, Dominika Petráková

text, edit: smarty, Michal Horváth

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Varíme sa 11 dní a 10 nocíVaríme sa 11 dní a 10 nocí Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa už stal súčasťou leta niektorých #fmkpeople. Náš štvrtý, a celkom 53. ročník privítal nás aj prvých návštevníkov dnes, v piatok 29. […]
  • Fotograf Tono Stano: Sloboda vzniká v hlaveFotograf Tono Stano: Sloboda vzniká v hlave Tono Stano (58) patrí medzi 10 najlepších fotografov na Slovensku. Narodil sa v Zlatých Moravciach a študoval na FAMU v Prahe. Preslávil sa predovšetkým portrétmi slávnych celebrít […]
  • Režisér Michal Ďuriš: Niekedy dokonca zámerne vyvolávam situácie, ktoré potrebujem dostať do filmuRežisér Michal Ďuriš: Niekedy dokonca zámerne vyvolávam situácie, ktoré potrebujem dostať do filmu Michal Ďuriš (24) je filmový režisér zo Slovenska. Pochádza z alternatívnej divadelnej rodiny, ktorá formovala jeho záujem o umenie už v rannom veku. V roku 2014 bol prijatý na magisterský […]
  • Aetteráčka vo Varoch – vol 2Aetteráčka vo Varoch – vol 2 Po prvom noblesnom dni na červenom koberci sme už všetci mali plné ruky práce. Písať, tvoriť, strihať, upravovať fotky a nie len to. Počas celého festivalu by sa malo premietnuť viac ako […]
  • Aetteráčka vo Varoch – vol 3Aetteráčka vo Varoch – vol 3 Po niekoľkých dňoch udomácňovania sa v koži skutočného novinára nám už išlo všetko ako po masle. Tvrdo sme pracovali, no dokázali sme sa aj poriadne zabaviť a nadviazať nové kontakty vo […]