websuport vrch

aug 152012
 

Unicamp, ako neformálna študentská konferencia usporadúvaná študentmi FMK UCM v Trnave, bola taktiež súčasťou tohtoročnej Pohody. S konceptom MiniUnicamp, ktorým sa snaží priniesť zaujímavých spíkerov aj mimo Trnavy, sa predstavila v piatok dopoludnia v stane KC Dunaj. Súčasťou trojhodinového programu boli dve prednášky, v ktorých sa predstavil najprv Michal Sládek, ktorý je doktorandom na Fakulte architektúry STU v Bratislave a jedným zo zakladajúcich členov občianskeho združenia Archimera, ktorej cieľom je vytvárať miesto v spoločnosti pre mladých architektov, ich názory a upozorňovať spoločnosť na všadeprítomnosť architektúry. Vo svojej prednáške sa venoval alternatívnym spôsobom stavania obytných domov. Ide o projekt slameno-hlinených príbytkov pre obyvateľov rómskeho pôvodu. Zámer tohto projektu je jednoznačný. Vytvoriť alternatívu k súčasnej výstavbe bytov nižšieho štandardu pre sociálne znevýhodnených občanov.

Ďalším prednášajúcim bol Peter Biľak, slovenský grafický dizajnér a typograf, zakladateľ odborného časopisu Dot, Dot, Dot a grafického štúdia Typotheque v Haagu. V rozhovore s jedným z organizátorov, Jakubom Ptačinom porozprával aj o tom, ako sa slovenský dizajnér môže dostať do zahraničia. Impulzom presunu zo Slovenska bolo totižto nešťastie v podobe zhoreného bytu. Spolu s partnerkou sa tak rozhodli začať odznova, v Haagu. Tým však neskončila jeho práca na Slovensku. V roku 2007 bol totiž súčasťou zmien dizajnu denníka SME. Peter Biľak prezradil aj to, že vývoj písma nie je krátkodobá záležitosť, ale niekedy trvá aj niekoľko rokov. Vždy je totižto potrebné pracovať na každom znaku osobitne a venovať mu dostatok času.

Ak vás koncept neformálnej konferencie zaujal, určite nepremeškajte šancu zúčastniť sa Unicampu 2012. Uskutoční sa 20. októbra 2012 v Trnave a prvých dvesto študentov, ktorý sa prihlásia, majú konferenciu zadarmo. Registrácia sa uskutoční úderom polnoci prvého augusta. Viac informácií získate na stránke unicamp.sk.

Text: Andrej Knap; Foto: Katarína Acélová

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu