Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Letné brigády. Ostať doma alebo vycestovať do zahraničia?

Napísal na 25. marca 2014

Leto pomaly prichádza a s ním sú často spojené aj brigády. Práve študenti chodia najradšej za prácou alebo brigádou do zahraničia. No sú aj takí, ktorým vyhovuje brigádovať aj na Slovensku. Pozrime sa na výhody a nevýhody sezónnej práce v zahraničí a u nás doma.

Letné prázdniny predstavujú pre študentov zaslúžený oddych od prednášok, seminárnych prác a, samozrejme, skúšok. Pre väčšinu študentov sú ale letné prázdniny synonymum zárobku.IS43176066_418081

Rok, čo rok je to s brigádami čoraz horšie. Študenti si začínajú hľadať rôzne ponuky už v zime. Netreba nič nechať na náhodu. Pred letom je veľmi ťažké nájsť si nejakú schopnú prácu. Samozrejme, niekedy sa to podarí, ale to si musí na študenta sadnúť veľké šťastie.

Na internete nájdeme mnoho ponúk na letné brigády. Treba sa mať ale na pozore, pretože mnohé ponuky nie sú seriózne. Hlavne sa to týka práce v zahraničí. Niektorí odvážni študenti sa vyberú do zahraničia na vlastnú päsť a dúfajú, že si tam nájdu prácu. Je to veľmi riskantné, ak sa človek vyberie len tak do cudzej krajiny a nemá nič isté. V niektorých prípadoch to dopadne dobre a mladí ľudia si tam nájdu prácu v priebehu niekoľkých dní. No sú aj také prípady, že po niekoľkotýždňovom bezúspešnom hľadaní práce sa musia vrátiť domov s prázdnymi vreckami. Ďalšou možnosťou je ísť do zahraničia cez pracovnú agentúru. Aj tu treba byť opatrný, pretože na trhu je momentálne veľa agentúr a nie na všetky sa dá spoľahnúť. Najlepšie je, ak študent ide cez agentúru, s ktorou už má niekto pozitívne skúsenosti. Asi najlepšou možnosťou je, ak má človek niekoho v zahraničí a ten mu sprostredkuje prácu a na začiatku mu aj pomôže.

brigada-r316_resVýhody  práce v zahraničí: študent si tam oveľa viac zarobí ako na Slovensku, zdokonalí sa v cudzom jazyku, spozná nové miesta, stane sa viac zodpovedným…

Nevýhody práce v zahraničí: človek si nikdy nemôže byť istý, že si tam naozaj zarobí toľko, ako mu bolo povedané na začiatku, pracuje sa niekedy 10 – 12 hodín denne, voľno je väčšinou jeden deň v týždni, pohybuje sa medzi cudzími ľuďmi, nemá tam svojich blízkych….

Čo sa týka práce na Slovensku je to podobné ako s prácou v zahraničí. Treba mať šťastie, aby si študent našiel u nás výhodnú brigádu. Ponúk je pomerne dosť, len niekedy keď si človek uvedomí, že má cestovať niekoľko km za brigádou, plus k tomu sa stravovať, uvedomí si, že sa mu v podstate neoplatí pracovať. Samozrejme nájdu sa aj také brigády, pri ktorých si študent dobre zarobí. Ale ani na Slovensku netreba zabúdať na opatrnosť. Vždy si treba dobre prečítať pracovnú zmluvu alebo dohodu o vykonávaní práce, aby nevznikli nedorozumenia a nezhody.

Výhody práce u nás: študent je v pohodlí domova, pozná okolie, má čas venovať sa svojim blízkym a priateľom, niekedy je možné nájsť si aj dve brigády súčasne…

K nevýhodám patrí: menší zárobok, nenaberie toľko skúseností ako v zahraničí, nezdokonalí sa v cudzích jazykoch…c_890_445_16777215_00_images_stories_2012_0712_servirka

Aké skúsenosti majú študenti s prácou v zahraničí a u nás doma?

Natália, FMK:V zahraničí som bola niekoľkokrát a mám k tomu skôr pozitívny vzťah. Jasné, nebolo vždy všetko úplne perfektné a bolo aj mnoho ťažkých chvíľ a dní, no to k tomu patrí. V prvom rade si treba uvedomiť, že tam nejdete na dovolenku, aj keď napríklad more je len pár metrov od vás. Na prvom mieste je práca, ak chcete mať dobré vzťahy s miestnymi, čo je mimochodom nesmierne dôležité. Čo sa týka zárobku, ten je veľmi ťažké hodnotiť, pretože je to všade iné. Záleží to od dohody so zamestnávateľom či agentúrou a tiež od človeka – ako vie hospodáriť, čo si musí hradiť sám a tiež cien v danej krajine. Isté však je, že pri rozhodovaní kam do zahraničia sa vybrať, ako, a či vôbec niekam ísť si treba poriadne zvážiť, všetko dôkladne preveriť a hlavne sa neunáhliť vidinou super práce a ešte lepšej pláce, pretože realita je často úplne iná a zo super zárobku a zážitkov sa stane pravý opak.“

Alena, FMK:Práca na Slovensku je podľa mňa aspoň pre študentov z núdze cnosť. Každý si chce zarobiť, ale povedzme si, že bohužiaľ platy nezodpovedajú práci, ktorú urobíte a dostať sa do zahraničia tiež nie je jednoduché, pretože potrebujete ,,štartovacie“ peniaze a hlavne odvahu ísť do cudziny sám. A moje skúsenosti? Hodnotila by som to tak 50:50. Nadrela som sa ako kôň, ale málo som zarobila. Na druhej strane som sa naučila, že nič ťa tak nepoteší na konci ako to, že si peniaze už nemusíš pýtať od rodičov a v podstate si zarábaš sama na seba. Je to úžasný pocit.“

Martina, FMK:Pracovať v zahraničí je v každom prípade skúsenosť do života. Taká škola života. Ja osobne som pracovala na farme. Zarobiť sa tam dá pekne, ale je to makačka, takže druhý raz by som už na farmu asi nešla. Ale zahraničie vrelo odporúčam, ak už pre nič, tak aspoň kvôli jazyku.“

 

Text: Gabriela Hodálová