websuport vrch

apr 252012
 

TRNAVA, SMOLENICE, 25. 04. 2012. Na Smolenickom zámku od deviatej hodiny rannej pokračuje konferencia “Megatrendy a médiá 2012”.

 

9:30 V hlavnej prednáškovej miestnosti práve ukončil svoju prednášku Pavol Dinka, spisovateľ a publicista, ktorý zúčastneným porozprával o strážnych psoch demokracie.

9:40 Otakar Šoltys z Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe práve prednáša  na tému “Pohreb demokratického faraóna (sémiotická analýza medializácie pohrebu Václava Havla)”.

10:00 Prednáška pána Šoltysa vyvolala v miestnosti diskusiu. So svojimi otázkami vystúpili okrem iných Anton Fillo a Jozef Darmo.

10:15 Svoju prezentáciu si už pripravil Petr Štepánek, ktorý prítomným možno odpovie na otázku “Opravdu se ubavíme k smrti?” (Problémy dnešnej žurnalistiky sú odrazom celospoločenských problémov). Analyzuje diela  Orwella (Veľký brat),  Huxleyho (Koniec civilizácie, Krásne nové svety) a  Postmana.

10:50 “(Ne)závislá médiá ovlivňujú veřejnost”. Tak znie príspevok Pavla Kličku z Fakulty sociálnych štúdií na pražskej univerzite. Svoju prednášku začal slovami: …„podľa môjho názoru je cieľom odlíšiť sa, poskytnúť informáciu, ktorá bude jednoduchá k pochopeniu.  V dnešnom svete sa stále viac  stretávame so zjednodušovaním. Kladie sa dôraz skôr na zaujímavé  informácie než na tie podstatné. Médiá sa stávajú dobrým prostriedkom toho, aby ovplyvňovali verejnosť.“

Prečo ľudia venujú pozornosť „devastovanému spravodajstvu“?“ Takúto otázku si položil prednášajúci Pavel Klička. Zároveň dodáva:  …„existujú dva názory. Prvým je nespokojnosť so samotným obsahom spravodajstva a žurnalistiky  u laickej a odbornej verejnosti. Na druhej strane predstavitelia médií tvrdia, že pokiaľ by ľudia nemali o také správy a reportáže záujem nekupovali by ich. Ide o problém cieľovej skupiny vs. kvalita spravodajstva.“

11:15 Miestnosti sa plnia študentmi, ktorí dnes majú možnosť navštíviť Smolenický zámok a vybrať si z piatich sekcií prednášok to, čo ich zaujíma najviac.

Stream z celej  konferencie 2. dňa

11:20 Anton Fillo z Fakulty masmediálnej komunikácie začal svoju prednášku pod názvom “Dopad mediálnych káuz na výsledky parlamentných volieb 2012”.

11:50 O médiách a ich poslaní v procese budovania demokracie v súčasnom Afganistane prednáša Jana Koprlová z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Rozoberá výskum, ktorý sa zaoberá vývojom prístupu obyvateľov ku komunikačným prostriedkom. Na Janu Koprlovú nadväzuje Miroslav Koprla z Fakulty masmediálnej komunikácie. Venuje sa analýze vnímania hodnôt demokracie v Afganistane ako kľúčových predpokladov rozvoja mediálneho trhu.

12:25 Poslednou bodkou za smolenickou konferenciou “Megatrendy a médiá 2012” urobí Zora Hudíková z Fakulty masmédií Panaeurópskej vysokej školy v Bratislave. Kontroverzné prvky politických diskusných relácií sú predmetom jej prednášky. Porovnáva audiovizuálne predvolebné politické diskusie v RTVS, TA 3 a TV Markíza. K charakteristickým a kontroverzným prvkom zaradila kumulovanie diskusných relácií v jeden deň a v rovnakom čase, predlžovanie dĺžky relácie podľa potreby a zvýšené počty respondentov.

Tohtoročná konferencia na Smolenickom zámku sa pomaly končí. Rádio Aetter sa teší na tú budúcoročnú. Viac informácií, rozhovory so zaujímavými ľuďmi, budete počuť 30. apríla v pondelkovom vysielaní Aetter servisu.

Späť na konferenciu 1.deň

 

Text, foto, rozhovory: Zdenka Sekerešová, Dáša Omastová, Antonios Vlachou, Martina Kinčešová

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Prvoaprílová súťaž o najvtipnejšiu fotografiuPrvoaprílová súťaž o najvtipnejšiu fotografiu Študentská rada si pre nás pripravila zaujímavú prvoaprílovú súťaž o najvtipnejšiu fotografiu. Vaše crazy a funny fotografie ste mohli pridávať na facebook nástenku Študentskej rady. […]
  • Počasie včera konečne po rokoch spolupracovalo!Počasie včera konečne po rokoch spolupracovalo! TRNAVA. Keby som mohol hodnotiť  včerajší deň vysokoškolskou známkou, tak by si jednoznačne zaslúžil A-čko. Celý deň bol nabitý pestrým programom. Kto chcel športovať, mohol tak […]
  • Vaše hlasy pomohliVaše hlasy pomohli Posledná z výberových fáz, po ktorej bude nasledovať samotná dobrodružná cesta najlepších tímov súťaže Red Bull - Can You Make It? práve prebieha. Už 6.marca 2018 sa definitívne dozvieme, […]
  • UCM má nového rektoraUCM má nového rektora Aktualizované o 14:22 V opakovaných voľbách na pozíciu rektora Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave zvíťazil súčasný dekan FPV Roman Boča. V tretích voľbách sa o kreslo […]
  • Vrátiť futbal tam, kde vznikol – na univerzitnú pôduVrátiť futbal tam, kde vznikol – na univerzitnú pôdu TRNAVA. Dobrá nálada, príjemné jarné počasie a všadeprítomné športové nadšenie. Aj takto možno charakterizovať 2. ročník medziuniverzitného futbalového turnaja O pohár rektora UCM, ktorý […]