apr 062018
 

 

19 apríla sa do sietí kín dostane nový slovenský film s názvom Dubček. Film sa viaže na udalosti roku 1968, kedy sa zásadne zmenil spôsob života v Československu.


Charizmatický, dobrácky štátnik a politik, ktorý vzbudil vo svojom okolí nádej a snahu o demokratickú krajinu a slobodu ľudstva. Stal pri zrode mnohých spoločenských zmien v 60 rokoch. Všetky jeho plány veľmi rýchlo zneškodnil generálny tajomník ÚV KSSZ Brežnev.

Dubček patrí medzi významné osobnosti ako slovenských tak aj českých dejín.

Pražská jar a založenie Československa patria k významným výročným udalostiam roku 2018. Hlavnou výročnou udalosťou, podľa ktorej sa odvíja tento historický film je práve snímka Dubčeka. Snímka bude zameraná na udalosti, ako boli reformný proces demokratizácie komunistického režimu alebo inváziu piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa.
Alexandra Dubčeka, ako hlavnú postavu filmu, stvárni Adrian Jastraban, ktorý je známy z televízneho seriálu Ulica. Vo filme sa objaví aj Táňa Radeva, Jiří Zapletal či Ivo Novák.

 

Režisérom filmu je skúsený televízny režisér Laco Halama, ktorý je súčasťou našej univerzity, vyučuje dokonca na našej fakulte.

Halama zhodnotil film takto :

„Bude vystrojený ako kinofilm napriek tomu, že na jeho počiatku bol určený iba pre televízne obrazovky. Som spokojný s tým, ako sme ho nakrútili, a verím, že budem aj s tým, ako ho dokončíme. Hlavne by som chcel byť spokojný s tým, ako ho prijmú diváci.”

Hudbu k celému filmu nahrala talentovaná dáma Ľubica Čekovská s 31-členným Symfonickým orchestrom. Vo filme si budeme môcť vypočuť veľké množstvo hudobných nástrojov, ako napríklad harfu, anglický roh či altovú flautu. Tiež si vypočujeme skladby z roku 1968.

Ľubica Čekovská hudbu pre film nazvala ,,dubčekovskou hudbou.”

Napriek tomu, že film mal byť pôvodne len televíznym filmom, dostane sa aj do kín. Pôvodný názov filmu bol Krátka jar, dlhá zima. To sa však zmenilo a tento názov ostal ako podtitul snímky.

 

Zdroje: kinema.sk, Facebook

 

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Dubček prichádza do kínDubček prichádza do kín Trvalo to krátko. Eufória z pocitu slobody, viera, že sa napravia chyby minulosti, presvedčenie, že sa Československo zmení na demokratickú krajinu a ľudia budú slobodní. Na čele mnohých […]
  • Ľubozvučný TopfestĽubozvučný Topfest Ľubozvučný, lebo taká je aj naša slovenčina, ktorej na tohtoročnom TOPFESTE bude viac než dosť. Organizátori sa pri príležitosti 100-ho výročia založenia Československa rozhodli do […]
  • Oscarový Tim Robbins uvažuje nad zmenou kariéryOscarový Tim Robbins uvažuje nad zmenou kariéry Karlovarský filmový festival je už v plnom prúde. Jeho prezident Jiří Bartoška odovzdal v prvý večer cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii Krištáľový glóbus. Jeho […]
  • Od mladej rebelky k dospelej ženeOd mladej rebelky k dospelej žene Lady Bird je jedným z najväčších prekvapení vo svete filmu, Saorise Ronan, 23-ročná Írska herečka, stvárnila postavu mladej rebelky Christine „Lady Bird“ McPhersonovej. Odkedy sa film […]
  • Rýchlo a zbesilo sa pôjde aj ôsmykrát!Rýchlo a zbesilo sa pôjde aj ôsmykrát! Táto správa potešila všetkých fanúšikov autíčkarskej filmovej série. Rýchla a zbesilá jazda tak bude pokračovať bez jedného hlavného hrdinu.      Len nedávno sa do kín dostalo siedme […]