nov 162018
 

Uplynulo už 29 rokov odkedy sa Česi a Slováci spoločne vyslobodili spod vplyvu komunistického režimu. Nežná revolúcia priniesla slobodu hlasu nielen médiám, ale aj obyčajným ľuďom. Zaspievajme si teda o slobode a oslávme aj tú našu, už 29.-krát spoločne! 


 

Queen – I Want to Break Free

Jednou z najznámejších piesní o túžbe po slobode, ktorú každý pozná ako svoje topánky, je dozaista I Want to Break FreeFreddie Mercury so svojou skupinou Queen presvedčia aj teba, že nežiješ, kým sa nevyslobodíš. Z čoho? To musíš usúdiť už ty!

Hana a Petr Ulrychovci – Křídla 

Křídla je skladba, ktorá sa so 17. novembrom spája takmer stále. Súrodenci Ulrychovci v nej vyjadrujú radosť z vydobytej slobody po dlhých rokoch snáh a trápenia. “Musíme letieť do výšok, keď nám už narástli krídla,” hovoria v texte. Inšpiruj sa a leť aj ty!

George Michael – Freedom

Pieseň o vyslobodení sa od stereotypov v spoločnosti so silou inšpirovať kohokoľvek. Aj tak by sa dal opísať tento viac-žánrový kúsok od legendárneho britského umelca Georgea Michaela. Pieseň sa minulý rok dočkala „znovuzrodenia“ v podaní speváčok z filmu Ladíme 3. Dokážeš sa ňou inšpirovať aj ty?

Ivan Hoffman – Sľúbili sme si lásku 

„Sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň.“ Silný nadčasový odkaz od speváka Ivana Hoffmana sa podľa mnohých v časoch nežnej revolúcie stal neoficiálnou slovenskou hymnou. Pieseň sprevádzaná akustickou gitarou je plná emócií a pozitívnej energie zároveň.

Little Mix – Wings 

Oslava slobody sa netýka len čias minulých. Umelci aj dnes vyjadrujú svoje postoje k téme slobody slova a prejavu, medzi nimi aj britské popové divy Little Mix. Rozprestrieš krídla a budeš voľný ako motýľ, rovnako ako tento známy kvintet?

Pharell Williams – Freedom 

Singel, ktorý sme mohli počuť celé tohtoročné leto vždy a všade. Vďaka svojej myšlienke sa táto pieseň od amerického hudobníka a producenta, Pharella Williamsa, na popredné priečky hitparád. Spevák ťa v piesni vyzve, aby si sa za pomoci sily mysle a slobody ducha dostal na vytúženú slobodu, rovnako, ako to generácia pred nami dokázala v osemdesiatom deviatom.

Marta Kubišová – Modlitba pro Martu 

Hymna všetkých, ktorí sa neboja použiť silu svojho hlasu. Modlitba pro Martu od Marty Kubišovej je už 50-ročná pieseň, spájaná s pražskou jarou a rokom 1989. Svojím zamatovým hlasom sa speváčka modlí za nás všetkých, aby sme žili bez nenávisti, konfliktov, a hlavne, bez strachu. Klasika, ktorá prekonala silu času, dojme, a pripomenie dôležitosť týchto udalostí úplne každému.

 


Aj vďaka týmto piesňam si môžeme už po dvadsiaty deviaty raz pripomenúť koniec, pre mnohých, ťažkej éry bez slobody prejavu. Pripomeň si výročie nežnej revolúcie dnes s nami aj ty, a za znenia týchto piesní symbolicky zaštrngaj kľúčmi, rovnako, ako to urobila generácia pred nami!

Zdroje: YouTube, Teraz.sk

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Čo možno (ne)viete o najhranejšej skladbe Vianoc?Čo možno (ne)viete o najhranejšej skladbe Vianoc? Nepochybne všetci poznáme pieseň Last Christmas. Počujeme ju každé Vianoce už niekoľko rokov. Je to taká vianočná klasika, ktorá nebrnká na „nervy“ ako dnešné novšie piesne. Skladba […]
  • Bude mať album Detektor aj svojho nástupcu?Bude mať album Detektor aj svojho nástupcu? Ektora nejako bližšie netreba predstavovať. Songy „Loket z vokna“, „Nohy v pěst“ alebo „Proč“ sú každému dobre známe. Prednedávnom taktiež vydal album Detekto, ktorý zožal nie malý úspech. […]
  • Adam Ďurica vypúšťa videoklip k pripravovanému albumuAdam Ďurica vypúšťa videoklip k pripravovanému albumu Obľúbený slovenský spevák Adam Ďurica má v súčasnosti plné ruky (alebo skôr hlasivky) práce, pretože pracuje na  novom albume, ktorý by mal byť, podľa jeho vlastných slov, rôznorodý a […]
  • Znovu dokázal, že spievať vieZnovu dokázal, že spievať vie Richard Müller bol dlho mimo hudobnej scény. Stalo sa to po rôznych škandáloch s drogami a alkoholom. Ale tie časy sú už dávno za ním a on sa znovu dostal do formy. Našiel si novú […]
  • Videoklip k Want You Back je na sveteVideoklip k Want You Back je na svete Want You Back je najnovší singel od chlapčenskej skupiny 5 Seconds of Summer. Po dvoch týždňoch má videoklip na Youtube už viac ako 5 miliónov zhliadnutí. 5 Seconds of Summer je […]