Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

10 zaujímavostí o Mestskej veži

Napísal na 28. apríla 2018

Dominanta Trnavy, Mestská veža, nie je len hora tehál s ciferníkom. Ukrýva množstvo zaujímavostí, o ktorých vie len málokto z nás. Odhaľte aspoň desať z nich.

1.Základná matika

Kráska narodená v roku 1574 meria 57 metrov a ponúka 360 stupňový výhľad z výšky 29 metrov.

2. Oplatí sa na ňu loziť?

Od samého koreňa ja táto dáma pretkaná zaujímavosťami. Hneď dole nájdeme info centrum a vstup do veže. Prvé poschodie stálej expozície je venované staršej histórií veže, ďalšie stručným dejinám mesta. Nad týmto podlažím sa zvonku nachádzajú slnečné hodiny, nad nimi sa čo-to dozvieme aj o mladšej histórii Trnavy, ďalej tu nájdeme unikátny hodinový stroj a po 143 schodoch sa síce zadychčaní, ale o niečo ľahší dostaneme na ochodzu veže, z ktorej uvidíme nielen panorámu mesta, ale aj Trnavskú rovinu či Malé Karpaty. Odpoveď je teda áno!

3.Ochrana Trnavčanov

Z veže sa nielenže výborne pozorovali potenciálni nepriatelia slintajúci po nadvláde nad mestom, ale chránila aj pred iným druhom nástrahy, ohňom. Moderná signalizácia v podobe zvonov, z ktorých sa dva dodnes zachovali, v kombinácií s hlásením poplachu cez trúby v Slovenčine aj Nemčine upozornili ľudí, že je vhodné zobrať nohy na plecia.

4. Až kým ich smrť nerozdelí

Hovoríme o staviteľovi veže majstrovi Jakubovi a jeho pomocníkoch Bernátovi a Sebastianovi. Tí sa ako správni chlapi zaviazali vtedajšiemu richtárovi, že vežu dokončia za každých okolností. Skončiť s výstavbou by mohli jedine ak by umreli (logika), avšak tí živí z nich by ju tak či tak dokončiť museli.

5. Čo znamená nápis?

Nad bočným vchodom dobudovaným až neskôr sa nachádza podobizeň Krista. Kto si dá tú námahu a bude lúštiť nápis okolo nej, prečíta si tam: Nisi dominus custodierit civitatem, frustra vigilat, gui custodit eam“. To nám, bežným smrteľníkom, však asi veľa nepovie. Preto vám prezradíme význam tejto vety v preklade: „Ak Pán nebude ochraňovať mesto, darmo bude bdieť ten, kto ho ochraňuje“.

6. Tajnostkárka Mária

Pri rekonštrukcii veže v roku 1998 sa v zlatej guli pod sochou Panny Márie našli historické cennosti. Dve plechové púzdra, sklenená fľaša a medený štítok. V púzdrach boli dokonca nájdené staré listy. Socha ukrýva ešte ďalšie zaujímavosti. Nahradila totiž pôvodný mesiac s hviezdou na vrchole veže a znázornenie jej tváre spredu i zozadu symbolizuje, že sa Trnave nikdy neobracia chrbtom.

7. Strážca ako povolanie

To platilo až do konca II. svetovej vojny, kedy mesto túto profesiu zrušilo. Dovtedy rodiny strážcov bývali vo veži, čo bolo síce originálne, ale maximálne nepohodlné najmä kvôli krkolomným schodom, ktoré boli každý deň nútení prekonávať kvôli jedinej technickej vymoženosti veže, spomínanému záchodu.

8. Výnimočná pokožka

Kvôli špecifickej farbe piesku na povrchu veže sa museli pamiatkári pri jej rekonštrukcii obrátiť na laboratóriá v nemeckom Paitene, pretože na Slovensku sa táto činnosť (prekvapivo) nevykonáva. Zloženie omietky sa podarilo určiť podľa domu č.3 na námestí a pôvodnej nad ochodzou veže.

9. Aj v baroku ľuďom trávilo

Spomínaný záchod vo veži objavili pamiatkári vďaka trhline v stene. Ten slúžil pre hlásnika, ktorý mal na starosti bezpečnosť obyvateľov. Všetko to putovalo až 30 metrovou šachtou do spoločnej žumpy so základnou umeleckou školou.

10. Veľrybie srdce

A ešte raz malá dávka číslic. Hodinový stroj zhotovený Franzom Langerom tvorí srdce veže a má približne 300 kíl. Toto tučné srdiečko má ale nezlomnú výdrž, keďže po 289 rokoch bitia sa pýši len 30 sekundovou odchýlkou za 24 hodín. Už štvrtá generácia rodiny Nemčekovcov sa oň asi stará naozaj dobre.

Ak ste ešte Mestskú vežu v Trnave nenavštívili, urobte tak pri najbližšej príležitosti a užite si nielen výnimočný výhľad, ale aj kúsok netradičnej histórie na jednom mieste. Viac o otváracích hodinách a vstupnom nájdete na web stránke trnavského regiónu.

Zdroje: regiontirnavia.sk, trnava.dnes24.sk, sashe.sk