Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

10 praktických rád ako sa pred skúškovým nezblázniť

Napísal na 16. decembra 2013

8742215ccd_80042624_o2Okrem príjemnej vidiny prichádzajúcich vianočných sviatkov, rozprávok, medovníkov a teplého domova, nás straší aj iná (už nie taká príjemná) vidina prvých skúšok a predtermínov.  Ako býva zvykom u väčšiny študentov, prípravu na skúšku si nechávame na poslednú chvíľu, márne dúfajúc, že hektolitre kávy nám pomôžu. Nepomôžu. A preto vám ponúkame pár cenných rád ako sa vyvarovať nepríjemným situáciám typu „ako si za jednu noc zapamätať 200 stranovú učebnicu“.

 1. Efektívne využívaj čas!

Efektívne znamená, že keď cestuješ domov z Trnavy, tak len neseď a nečum doblba. Pekne si vytiahni poznámky alebo knižku a využívaj svoj voľný čas naplno! Ver tomu, že sa na teba určite niečo nalepí. Možno si vravíš, že skúšku máš až za dva týždne a takto skoro otvárať zošit je absolútne zbytočné, ale spomeň si na to deň pred skúškou.

2. Hýb sa!

Sústrediť sa dokážeme hodinu, potom je naša myseľ zamestnávaná všeličím iným, ale nekonečnými poznámkami z dejín žurnalistiky určite nie. Je vedecky dokázané, že pohyb na čerstvom vzduchu robí zázraky. Prekrví ti mozog a ty sa dokážeš lepšie sústrediť.

3. Vyfarbuj!

Mne osobne pomáha, keď si všetko zvýrazňujem. Máš v tom potom väčší prehľad a keď si opakuješ, tak sa sústredíš len na dôležité (zvýraznené) veci.  Je super ak si nájdeš nejaký systém. Roky zeleným, poučky žltým a tak.

 4. Kofeín?

Patrím medzi ľudí, ktorým káva nechutí a absolútne nepomáha. Ale na väčšinu bežných smrteľníkov to zaberá. Nalejú sa kofeínom a dobiehajú to, čo nestihli cez deň. Aj to je možnosť.

  5. Jednoduché na záver!

Najlepšie je začať s najťažšími vecami a potom pokračovať so zvyškom. Čiže, najprv sa naučím dátumy, názvy, mená a potom pokračujem nejakými omáčkami, ktoré si pamätám z prednášok. Ja to robím vždy presne opačne, to najťažšie si nechávam nakoniec a vždy sama sebe nadávam prečo som to zasa raz spravila opačne.

6. Stresuj, ale len zdravo!

Stres je neoddeliteľnou súčasťou každej skúšky. Negatívny stres ovplyvňuje tvoj výkon negatívne (mala by som na to pár predmaturitných príkladov, ale nejdem to tu rozvádzať). Na druhej strane, musíme byť trochu (pripomínam, trochu) nervózni, aby sme boli úspešní. Takže, stresujte, ale len zdravo! 🙂

7. Smart drugs (nootropiká) ?

Okrem kávy, coca-coly, čokolády a iných overených povzbudzovadiel (ktoré sa mimochodom tiež zaraďujú medzi „smart drugs“) niektorí siahajú aj po tabletkových alternatívach. Niektoré pomáhajú pri koncentrácii, iné zaručujú dlhé bdenie. Či fungujú, neviem. Keď kliknete na link, môžete si o nich čosi prečítať a posúdiť vedľajšie účinky. http://zpameti.cz/lepsi-uceni/chytre-drogy/

8. Cíť sa pohodlne!

Nájdi si svoje miesto, kde sa cítiš dobre. Môže to byť záhradka, balkón, no pri momentálnych mrazivých teplotách asi skôr obývačka alebo posteľ (tú neodporúčam, ľahko sa potom pri učení zaspáva :)). Ak je ti prirodzené pri učení alebo čítaní počúvať hudbu, pusti si ju. Malá rada: Ak vo vedľajšej izbe zúri občianska vojna, pusti si hudbu aj nahlas. Je lepšie počúvať niečo, na čo si zvyknutý, čo má svoj pravidelný rytmus a čo poznáš, ako nepredvídateľné zvuky živočíšneho boja o moc.

9. Vypni facebook!

Ak si vymedzíš hodinku a pol na učenie, tak sa naozaj uč po celý čas. Dá sa učiť aj popri zapnutom facebooku, ale potom ti to trvá minimálne dvojnásobne dlhšie…

10. Zostaň s Aetterom!

Keď sa napokon dostaneš do fázy „kašlem na to, veď bude aj opravák“, tak si zapni naše rádio a spríjemni si chvíle zábavným vysielaním. Veď predsa idú Vianoce – sviatky lásky a pokoja, tak prečo na chvíľu s Aetterom neprepnúť na inú vlnu ako na tú školskú?

Text: Karin Fronková


Pokračovať v čítaní