nov 112012
 

TRNAVA Držiteľ Pulitzerovej ceny, Tim Weiner, nepochybne patrí medzi popredné osobnosti novinárskeho a knižného sveta. Svojou knihou o histórii CIA si v roku 2007 vyslúžil Národnú knižnú cenu za vecnú literatúru. Do kina OKO však 8. novembra vkročil charizmatický a milý muž, pripravený porozprávať o svojej práci a so sympatickým úsmevom odpovedať na všetky položené otázky. I taký je Tim Weiner.

Kariéru odštartoval ako 20-ročný v menších novinách. Neskôr pôsobil ako zahraničný korešpondent prestížneho denníka The New York Times v 18 krajinách sveta vrátane Afganistanu, Pakistanu, Sudánu, Kuby, či Haiti. Riskoval život, aby prinášal informácie z krízových oblastí a informoval ľudí o tajných operáciách vlády. Pulitzerovu cenu za národné spravodajstvo získal vďaka sérii článkov, ktoré odhaľovali, ako vláda tajne míňa peniaze na Pentagon a CIA, aby sponzorovala obranu krajiny a zbrojenie. Je autorom 4 kníh.

Prednáška pre študentov niesla názov ,,Informácie sú moc´´. Tim Weiner je presvedčený, že život ľudí závisí od toho, či chcú byť informovaní. Každý z nás musí prekonať vlastnú ignoranciu a sledovať, čo sa deje v našom štáte, vo svete. Máme predsa právo vedieť, ako naša vláda zaobchádza so štátnym rozpočtom. Novinári o tom musia písať pravdivo a ľudia čítať poctivo. On, ako jeden z nich, tvrdí, že byť investigatívnym reportérom je namáhavá, nebezpečná a špinavá práca. Mnoho čestných ľudí pri nej prišlo o život. No moc zlepšiť svet majú len ľudia. Nie politici. Ľudia, ktorí čítajú a ľudia, ktorí píšu. To je posolstvo, ktoré v nás Tim Weiner zanechal.

Text: Lenka Májiková

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu