Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Skončíme s prácou v Anglicku?

Napísal na 4. mája 2015

Do Veľkej Británie príde každoročne viac ako 300-tisíc prisťahovalcov. Podľa slov súčasného premiéra Davida Camerona využívajú imigranti štedrý sociálny systém. Po májových voľbách chce toto číslo okresať minimálne na polovicu.

Oficiálne štatistiky uvádzajú, že imigranti prichádzajú do Anglicka za prácou a lepším životným štandardom. Do skupiny imigrantov patria aj návštevníci, z toho 37% tvoria študenti. Britská vláda žiada o zredukovanie nelegálneho prisťahovalectva do krajiny a ľudí s nízkou kvalifikáciou. Na druhej strane, podporu prejavujú imigrantom s vyšším vzdelaním, ktorí prišli do krajiny študovať a učiť sa cudzí jazyk.

,,Niektoré odvetvia sú výraznejšie obsadzované práve imigrantmi. Neviem si predstaviť fungovanie niektorých služieb, napríklad hotelierstva či stravovacích zariadení bez prisťahovalcov,“ uviedol Martin Ruhs, profesor politickej ekonómie a riaditeľ Katedry ekonomických štúdií na Oxfordskej univerzite. velka-britania-nestandard2

Je britský sociálny systém výhodnejší oproti iným štátom? 

V porovnaní s inými európskymi krajinami ponúka britský systém viaceré výhody. Prisťahovalci nemusia preukázať svoj predchádzajúci príspevok do systému a môžu z neho aj tak čerpať. Z pohľadu čísiel nie je na tom britský sociálny systém najlepšie spomedzi ostatných európskych krajín. Aktuálne britské návrhy chcú imigrantom na 4 roky odoprieť daňové bonusy, zakázať poberať prídavky na deti žijúce mimo VB, prípadne ich poslať preč, ak si nenájdu prácu do 6 mesiacov, urýchliť vyhostenie odsúdených z krajiny, a podobne.

Je za tým Cameronova cesta volebnej kampane?

Rastúci počet prisťahovalcov rieši v predvolebnej kampani Konzervatívna strana, ktorú vedie David Cameron, súčasný britský premiér. Pred viac ako 4 rokmi sľúbil obmedzenie imigrantov a dodnes svoj sľub nesplnil. Podľa slov viacerých analytikov ide opäť iba o možnosť zviditeľniť sa a získať si dôveru ľudí vo voľbách. Prisťahovalectvo však nie je to, čo sa stáva štrukturálnym problémom pracovného trhu Veľkej Británie. Štát potrebuje omnoho silnejšiu reguláciu.

Text: Karin Kubíková