aug 222011
 

Štvrtý ročník opäť prinesie mená svetovej reggae, hip-hop či latino scény. Na tom istom mieste na Zlatých pieskoch dva dni divokej čiernej jamajskej, pestrej európskej i domácej slovenskej hudby pre vás, vaše uši a boky!

Hovorí sa koniec dobrý, všetko dobré, a tak ani prázdniny nemožno uzavrieť veselšie ako práve na Uprisingu. Je to v meste, je to poruke a hoci spája pestrú medzinárodnú scénu, odkazuje na významný medzník slovenskej histórie SNP, na ktoré sa viaže práve dátumom vždy na záver augusta. Organizátorom sa po štvrtom roku podarilo zaradiť do štyridsiatky najlepších festivalov na kontinente a Uprising je ako žánrovo vymedzený festival v strednej Európe aj jednotkou čo do veľkosti.
Tento rok na pódiu zaspievajú, zarapujú, zahrajú, platňami pokrútia, alebo na laptopoch poťukajú mená, ktoré naplnia celé dva dni sviežimi rytmami a melódiami. Gentleman z Nemecka ako jeden z mála pre Jamajku nedomácich interpretov, ktorí sa stal uznávaným aj v tejto krajine. Zachrípnutý a zároveň nežný vokál do slnečných reggae tónov bude akýmsi pokojom pred búrkou, ktorú strhnú živelnejší interpreti. Napríklad Capleton tempom ostáva na podobnej úrovni, no ide o rodáka z kolísky žánru a svojimi názormi v textoch či pseudonymami ako Kráľ Dávid či Prorok sa bude svojím svetonázorom a filozofiou viac približovať napríklad k Bobovi Marleymu. Looptroop Rockers sú štvoricou zo Švédska, ktorá funguje od tínedžerských čias jej členov. Sú draví, priami a venujú sa spoločenským témam. Páni pritom vôbec nevyzerajú seriózne, čo je sľubným znamením pre výnimočnú šou. Daddy Fredy tiež stojí za zmienku, keďže je známy svojím rekordne rýchlym rapom, ktorý z neho urobil ikonu a inšpiráciu pre ďalších MCs. Spolupracoval so Cypress Hill, Dr Dre a napríklad aj s Led Zeppelin, ktorých originál alebo akýkoľvek revival by ste na tomto druhu festivalu čakali asi zbytočne.
Upzornili by sme aj na tanečný workshop s etiópskou tanečníčkou Aron Mitu Tesfaye usadenou na Slovensku, exhibície na doskách a „bikoch“ na U-rampe, výstavy pouličného umenia a graffiti a sľúbenú exotickú kuchyňu.
Všetky ďalšie dôležité informácie sa dozviete na webe uprising.sk, kde si môžete stiahnuť mixtejp s novinkami i mimoriadne živými prevedeniami reggae skladieb, prezrieť profily účinkujúcich, nájdete tu aj podrobne vysvetlený spôsob dopravy, ak cestujete z Česka alebo Rakúska a pobavíte sa aj na hravo spracovaných videopozvánkach umelcov. Dôležitou informáciou je spôsob stanovania, ktorý je možný, nie však priamo na podujatí ale v kempe, a toto ubytovanie nie je zahrnuté v cene lístka. Výhodou je, ak máte možnosť prespať v Bratislave, pretože o šiestej ráno v sobotu sa brány zatvoria a areál sa vyprázdni až do začiatku programu v tento deň.
Ľudia stojaci za realizáciou nezabudli ani na kvalitné promo a komunikáciu, keď v Budapešti a Bratislave pripravili minulý týždeň dve zahrievacie party, na ktorých zahral napríklad aj DJ Simple Sample. Tá pravá paráda s hviezdnymi menami však vypukne až tento piatok, preto vám ju vrelo odporúčame.

text: Viers

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Viac zaujímavých článok z nášho webu

  • Svetové diamanty na Zlatých pieskochSvetové diamanty na Zlatých pieskoch Základné informácie o tomto ročníku Uprisingu sme vám už priniesli, poďme sa pozrieť bližšie na program a vypichnúť mená, ktoré zaujali našu redakciu.
  • HIP…Čoo? HIP HOP….Čoo? HIP HOP ŽIJE! HIP…Čoo? HIP HOP….Čoo? HIP HOP ŽIJE!     Najväčší festival česko-slovenskej hip hopovej scény je späť! V piatok 26.6 2015 odštartuje na Zlatých pieskoch najlepší festival tohto žánru – HIP HOP ŽIJE! Brány sa otvoria o 15:00. […]
  • Robiť film nie je holubník! a.k.a Film? We take it seriously!Robiť film nie je holubník! a.k.a Film? We take it seriously! Tento slogan patrí 5. ročníku intenzívneho vzdelávacieho a networkingového podujatia - Visegrad Film Forum (VFF) 2016, ktoré sa začalo v utorok - 5. apríla. Organizátori si pre nás […]
  • Tri dni audio energieTri dni audio energie Hoci Pohoda nie je len hudobným festivalom, práve muzika je jadrom celého podujatia a aj tentokrát návštevníkom vliala toľko sily, že počas troch dní dokázali fungovať na langošoch a pri […]
  • Československá legenda na festivaleČeskoslovenská legenda na festivale Topfest ako najväčší open-air festival na Slovensku prekvapil aj tento rok. Jedným z headlinerov je československá hudobná stálica Karel Gott. Ak patríš do rockovej republiky a vo svojej […]

  4 753 komentárov to “Povstaňte a tancujte na Uprisingu!”