Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Gramatické chyby, ktorým by sa mal vyhnúť každý žurnalista

Napísal na 3. mája 2015

Keď inteligentná polovička napíše romantické ,,Si taká úžasTná! Mylujem ťa“ alebo štuurskúsmevšetkopísaťbezmedzeryčiarkybodkyvšaknačo. Chceš byť dobrý žurnalista? Čo s tou gramatikou? Tak sa ju nauč! Aj slovenčina skrýva v sebe veľa ,,tajomstiev“, no tie základné by mal ovládať každý z nás…

Ach, materinská reč naša ľúbozvučná, koľko prekvapení ešte prinesieš? Aj napriek tomu, že po slovensky rozprávame, tu správnu podobu slovenčine nedávame, práve naopak, výrazne ju kazíme. Tu je 10 ZÁKLADNÝCH princípov, ktorých by sa mal držať každý masmediálec pri písaní svojho textu. Okrem iných, ktoré by mal mať už dávno v malíčku – ak nevypustí výhovorku, že chýbal na hodine slovenčiny, keď sa učili vybrané slová…

1. Rovnako a podobne znejúce slová

Doma mi povedali, že my máme nové auto; a že v noci tu vydáva sovie zvuky výr a od zlosti naň vpustím vzdušný vír, aby zmizol; v káve mám kryštálový cukor s krištáľovou (priesvitnou) vodou; a raz sa predstavím na pohovore ako charizmatický typ ženy a oni dajú tip, že budem v tejto práci dobýjať najlepšie výsledky a nedobijem žiadneho kolegu; a s mojím šéfom si tykám (od zámena TY) a hodiny na stene tikajú a mnoho, mnoho ďalšieho…

2. Predložky s/so, z/zo

Pády v slovenčine nemáme len tak, na okrasu. A keď sa povie S KÝM, S ČÍM, tak to neznamená, že zmením S na Z. Takže s kým idem na rande? S chlapcom. Nejdem z chlapcom. Pôjdem akurát tak s ním Z KINA, Z DOMU, ZO ŠKOLY, teda pri odpovedi na otázku Z KOHO? Z ČOHO?

3. Prvýkrát a prvý raz

TU existuje iba jedno a JASNÉ pravidlo: Prvýkrát píšeme spolu a prvý raz oddelene. S predložkou PO druhýkrát nenapíšem tiež, napíšem iba po druhý raz alebo druhýkrát. To je zaužívaná vec v Rádiu Aetter, lebo tak nás to naučili.

4. Sami/samy; jedni/jedny; oni/ony 

Napísať na papier a zavesiť nad posteľ! A čo skloňovacie rody v slovenčine? ŽENA – CHLAP.. to nie je len ľúbostné spojenie, to je, bohužiaľ, aj to gramatické, to znamená:

mama a sestra prišli samy/ony, a to isté platí aj pre stredný rod – mama, sestra s jej dieťaťom – ony prišli/samy prišli brat, otec prišli sami/oni, v prípade pomiešania so ženami ostáva mäkké i – mama, sestra, otec a brat prišli sami/oni 

5. Rad a rada sú dve odlišné veci

Dám ti jednu RADU a pozri, aký je tu RAD. Rad vyjadruje zástup a rada ako poradenstvo. Aj tento článok je jedna veľká RADA.

6. Napadol ťa medveď?

Napadlo mi alebo napadlo ma? Napadnúť ťa fakt môže iba medveď v lese alebo pes, keď ho vyprovokuješ. Vyjadri svoj nápad v škole, šéfovi alebo kamarátovi vsuvkou: Počuj, vieš čo MI NAPADLO? Lebo tak to je správne!

7. Čiarky, všade, kde, sa, l,e,n,d,á, a. k. a. špekuluješ, aby to dobre vyzeralo?

Vedieť písať správne všetky čiarky, to vie hádam iba jazykovedec. Čiarky samé o sebe majú svoj logický význam, no často aj štylistický. Čiarka vo vete nám oddeľuje súvetiaresp. myšlienky dvoch viet (hlavná a hlavná, hlavná a vedľajšia), oddeľuje oslovenia, vymenúvanie vecí, častíc našťastie, prirodzene, samozrejme, a pod. Všetky pravidlá čiarok sú napísané v Pravidlách slovenského pravopisu. Nedávaj ich zbytočne tam, kde nemajú byť. Aj ony majú svoje miesto.

8. Neposlušný medzerník 

Z tejto vety by sa pre žurnalistov a všetkých tých, ktorí čo i len vetu napíšu, malo stať motto: Pred interpunkčným znamienkom medzeru nedávame, ZA znamienkom ju dávame! Rovnako to platí aj pri ?! alebo (zátvorke), kde vo vnútri zátvorky medzery nie sú, ale vonku áno.

9. Som chorí a kdesi tu horý!

Ďalšie z pravidiel a chýb, ktoré vznikajú buď z rýchlosti, alebo nepozornosti. Keď som jeden, tak som PEKNÝ! Keď sme dvaja a viacerí, tak sme PEKNÍ! A slovesá? To už je snáď jasné, že vonku prší, sneží, horí, moja mama sa učí, varí, kričí…všade s mäkkým i. S výnimkou. UMY RIAD.

10. Ach, tie prešmyčky…

Je 10 kíl zemiakov, nie 10 kilov! Veci mi prekážajú, nie vadia. Vtom spozorniem (myslím tým časový údaj) a v tom okne sa na mňa usmieva chlapec (ukazujem na okno). Že som nielen akčná, ale aj milá, nemôžem oddeliť na nie len. A že som Trnavčanka, ale korene mám trnavské. A oficiálny e-mail napíšem prodekanke s malým p. a tituly si naštudujem, lebo je to obrovské faux paus.

Text: Karin Kubíková