júl 172013
 

TEMPERE. Počas letného akademického semestra som absolvovala cestu do Finska. Bola to neuveriteľná skúsenosť. AIESEC Trnava je súčasťou organizácie AIESEC Slovensko, ktorá zabezpečuje zahraničné stáže pre študentov a absolventov po celom svete a taktiež je podporovaná Fakultou masmediálnej komunikácie na našej univerzite. Preto som sa aj ja rozhodla zúčastniť stáže v „krajine tisícich jazier“, pretože ponúkali veľmi zaujímavý projekt s názvom „global.me“, ktorý podporuje príchod rôznych národností do fínskych škôl a oboznamuje ich s inými národnosťami v Európe. Tento projekt je taktiež podporovaný Európskou úniou v rámci Európskej dobrovoľníckej služby.

Život vo Fínsku sa počas jari mení viac na denný ako nočný, pretože dni sa začínajú predlžovať. Aj napriek tomu, že na Slovensku sú skoro 30- ky, tu sa teploty pohybujú od 0°C ráno až po 15°C podvečer, aj to len v prípade slnečného počasia. Takto si Fíni predstavujú „jar“, čo je pre nás zo strednej Európy veľmi nízka teplota. Lenže ku koncu môjho pobytu sa to vymenilo a posledné 3 týždne bola najteplejšia jar vo Fínsku za posledných 100 rokov.

clanok5

Slnko na jar zapadá o 23:00. 

Sauny sa využívajú aj počas jarného obdobia a nájdete ich takmer v každej domácnosti, navyše, ak bývate v paneláku, máte k dispozícií saunu na prízemí zdarma kedykoľvek. Myslím, že to bolo miesto najväčšieho kultúrneho šoku pre mňa, keďže oni sa netaja tým, že do sauny chodia bez všetkého a nahí. Paradoxne Fíni sú veľmi uzatvorené osobnosti, ktoré málokedy prejavujú svoje emócie na verejnosti.

Už pred príchodom som vedela, že táto krajina má vysokú životnú úroveň a život tam je veľmi finančne náročný, takže každé pivko za 6 €, alebo kopček zmrzliny za 3 € som si užívala, ako sa len dalo. Táto stáž bola čiastočne financovaná Európskou úniou a ich programom pre mládež, čo mi veľmi pomohlo.

clanok4

V rámci tohto projektu som mala zabezpečený tréning počas prvého týždňa pobytu a potom sme už navštevovali stredné školy a rôzne organizácie ako napríklad Červený kríž alebo Youth forum v Tampere. Prezentovali sme hlavne svoju krajinu a projekt global.me. Celé to vyvrcholilo na konci stáže udalosťou Global Village. Pripravovali sme ju spolu so strednou školou v meste Tampere, kde sa nachádzali aj medzinárodní študenti. Asi 14 z nich prezentovalo svoju krajinu a k tomu navarili tradičné jedlo alebo pripravili niečo pre ňu typické.

Tampere je mesto asi 140 kilometrov na sever od Helsínk, v minulosti aj jedno z miest v rámci hokejového šampionátu vo Fínsku. S počtom obyvateľov 200 000 sa zaraďuje k jednému z najväčších miest v krajine. Nachádza sa medzi dvoma veľkými jazerami Nasijärvi a järvi. Je to typické študentské mesto s množstvom turistov, pretože je spojené letecky nielen s Helsinkami.

Začiatok jarného cyklu je spätý aj zo začiatkom športových aktivít domácich obyvateľov. Je tu množstvo cyklotrás a vy máte pocit, že bicykel vás zrazí skôr ako auto. Fíni sú veľmi dochvílni, čo sa prejavovalo vždy keď sme používali mestskú dopravu – naozaj na minútu presne.

clanok1

Helsinki. Biely kostol

clanok2

Pri zamrznutom jazere

clanok3Vo Fínsku je táto značka bežná. Pozor sob!

clanok7

Zaspomínajme si na MS v hokeji. Slovensko – USA.

TEXT, FOTO: ZA

Viac o mne

Andrej Brník

Mám rád to čo robím a čo robím sa snažím robiť na 100%. Niekedy je to so mnou síce na nevydržanie, ale aj napriek tomu si myslím, že som celkom spoločenský.
Viac o mne

Posledné príspevky autora Andrej Brník (pozri si všetko)

Viac zaujímavých článok z nášho webu